Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GALERİAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Seçme Hadis-i Şerifler

2 posters
YazarMesaj
Vefakar
HIZLI ÜYE
HIZLI ÜYE
Vefakar

Seçme Hadis-i Şerifler Empty
MesajKonu: Seçme Hadis-i Şerifler   Seçme Hadis-i Şerifler Icon_minitimeC.tesi 07 Haz. 2008, 1:16 am

-.......Ebû Sâîd (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) şöyle bu­yurdu:

"Yakında (öyle fanâlıklar meydana gelecek ki) bir müslümânın, kendi dînini fitnelerden selâmete kaçırmak için, dağ başlarında gezdirip, yağmur sularının düştüğü yerlerde (yânî vâdîler ve sahra­larda) güdeceği davarları, en hayırlı malı olacaktır"
(Sahih-i Buhari)

Bize Katâde, Enes(R)'ten tahdîs etti. Peygamber (S) buyurdu ki: "La ilahe ille'llâh deyip de kalbinde bir arpa ağırlığınca hayr (yânî îmân) bulunan kimse cehennemden çıkacaktır. La ilahe ille'llâh deyip de kalbinde bir buğday ağırlığınca hayr bulunan kimse cehennemden çıkacaktır. La ilahe ille'llâh deyip de kalbinde bir zer­re ağırlığınca hayr bulunan kimse cehennemden çıkacaktır."

Ebû Abdillah Buharı şöyle dedi: Ebân: Bize Katâde tahdîs etti; bize Enes Peygamber'den tahdîs etti, dedi. Bu isnâddaki hadîste "hayrdan" yerine "îmândan" ta'bîri geldi

Amellerin Ancak Niyet Ve İhlâs İle Muteber Olacağına Ve Herkesin Eline Ancak Niyet Ettiği Şeyin Geçeceğine Delîl Olarak Gelen Hadîs Babı

Binâenaleyh îmân, abdest, namaz, zekât, hacc, oruç ve bütün beşerî muameleler bu kelâma girmiştir. Çünkü Allah da: "De ki: Herkes kendi şâkilesine göre amel eder... " (el-İsrâ: 17/84) buyurdu. "Şâkilesine göre" demek "niyetine göre" demektir. "Kişinin, sevabını yalnız Allah'tan umarak kendi ailesine yaptığı harcaması da kendisi lehine bir sadakadır" ve keza Peygamber (S): "(Fetihten sonra hicret yoktur) Lâkin cihâd ve niyet vardır" buyurdu

47-.......Bize Mâlik, Yahya ibn Saîd'den; o da Muhammed ibn İbrahim'den, o da Alkame ibn Vakkaas'tan;o da Umer(R)'den haber verdi ki, Umer şöyle demiştir: Rasûlullah (S) şöyle buyurdu:

"Ameller niyete göredir. Her bir kimse için ancak niyet ettiği şey var­dır. Binâenaleyh her kimin hicreti Allah'a ve Rasûl'üne yönelmişse, onun hicreti Allah'a ve Rasûl'ünedir. Artık nail olacağı bir dünyâ veya evleneceği bir kadından dolayı hicret etmiş kimse varsa, onun hicreti, hicretine sebeb olan şeyedir"

48-...,... Bana Adiyyibn Sabit (l 66) haber verip şöyle dedi: Ben Abdullah ibn Yezîd'den işittim, o da Ebû Mes'ûd(31)'dan; Peygam­ber (S) şöyle buyurmuştur:

"Bir kimse ecrini yalnız Allah'tan uma­rak ailesine infâk ettiği zaman, onun bu nafakası kendisi lehine bir sadaka olur".

49-.......Sa'd ibn Ebî Vakkas (R.A) oğluna şöyle haber vermiştir:

Rasûlullah (S) bana hitaben şöyle buyurdu: "Şübhesiz sen, Allah rı­zâsını arayarak yapacağın her bir harcamadan dolayı muhakkak ec­re nail olacaksın
(Sahih- i Buhari)
Admin
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Seçme Hadis-i Şerifler   Seçme Hadis-i Şerifler Icon_minitimeC.tesi 07 Haz. 2008, 4:26 am

paylaşım için saol
http://dostvepaylasim.benimforum.org
Vefakar
HIZLI ÜYE
HIZLI ÜYE
Vefakar

MesajKonu: Geri: Seçme Hadis-i Şerifler   Seçme Hadis-i Şerifler Icon_minitimePtsi 09 Haz. 2008, 12:17 pm

KİTABU'L-EDEB
(Edeb Kitabı) [1]

1- Hâlis İyilik Etmek, İyilik Ulaştırmayı Ekleyip Durmak Ve Yüce Allah'ın Şu Kavli Babı:

"Biz insana ana-babasına güzellik (ve iyilik yapmasını) tavsiye ettik..."

(el-Ankebût: S; Lııkmân:-14-15; el-Ahkaaf: 15)

1-.......Bize Şu'be tahdîs edip şöyle dedi: Bana el-Velîd ibn Ayzâr haber verip şöyle dedi: Ben Ebû Amr eş-Şeybânî'den işittim, şöyle diyordu: Bana şu evin sahibi haber verdi, dedi de eliyle Abdullah ibn Mes'ûd'un evini işaret etti. O şöyle dedi: Ben Peygamber(Ş)'e:

— Amellerin hangisi Allah'a daha sevgilidir? diye sordum.

— "Vaktinde kılınan namazdır" buyurdu. Abdullah:

— Sonra hangisi? dedi.

— "Sonra ana-babaya iyilik etmektir" buyurdu. Abdullah:

— Sonra hangisi? dedi.

— "Allah yolunda cihâddır" buyurdu.

İbn Mes'ûd: Bunları bana Peygamber söyledi, daha fazlasını sor-saydim, elbette bana yine haber verecekti, dedi.

2- Bâb: Güzel Dostluk Yapılmaya En Haklı Olan İnsan Kimdir?

2-.......Bize Cerîr, Umâre ibnu'l-Ka'kaa ibn Şubrume'den; o da Ebû Zur'a'dan tahdîs etti ki, Ebû Hureyre (RA) şöyle demiştir: Ra-sûlulIah(S.A.V.)'a bir adam geldi de:

— Yâ Rasûlallah! Benim güzel hizmet ve ülfet etmeme insanlar içinde en lâyık ve en haklı olan kimdir? diye sordu.

Rasûlullah:

— "Anandır!" diye cevâb verdi,

Ozât-

— Sonra kimdir? dedi.

Rasûlullah:

— "Sonra anandır!" buyurdu.

O zât:

— Sonra kimdir? dedi. Rasûlullah:

— "Sonra anandır!" buyurdu. ;

— Sonra kimdir? deyince (dördüncüde) Rasûlullah:

— "Sonra babandır!" diye cevâb verdi.

İbnu Şubrume ile Yahya ibnu Eyyûb: Bize Ebû Zur'a bu hadî­sin benzerini tahdîs etti, demişlerdir

3- Bâb: İnşân Ana-Babasının İzni Olmadıkça Cihâda Gidemez

3-.......Abdullah ibn Amr (R.A) şöyle demiştir: Bir adam Peygamber(S)'e:

— Ben cihâda gidiyorum, dedi.

Peygamber:

— "Senin anan baban var mı?" diye sordu. O zât:

— Evet var, dedi. Peygamber:

— "Öyleyse sen (evvelâ) onların rızâları yolunda çalış! 'buyur­du

4- Bâb: İnsan Ana-Babasına Sövmemelidir

4-.......Abdullah ibn Amr (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S.A.V.):

— "Büyük günâhların en büyüğünden birisi, kişinin anasına ba­basına la'net etmesidir" buyurdu.

Kendisine orada bulunanlar tarafından:

— Yâ Rasûlallah! İnsan anasına babasına nasıl la'net eder? de­nildi.

Rasûlullah:

— "O kimse birisinin babasına söver, o da karşılık olarak onun babasına söver; yine o kişi birisinin anasına söver, o da karşılık ola­rak onun anasına söver" buyurdu.
Vefakar
HIZLI ÜYE
HIZLI ÜYE
Vefakar

MesajKonu: Geri: Seçme Hadis-i Şerifler   Seçme Hadis-i Şerifler Icon_minitimePtsi 09 Haz. 2008, 12:21 pm

İnsanları Ceza Verme Ve Azarlama İle Karşılamayan Kimse Bârı

126-.......Bize Müslim (ibn Subayh) Mesrûk'tan tahdîs etti ki, Âişe (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) birşey yapmış da o hususta insanlara ruhsat vermişti. Bir topluluk o işten çekindi ve ona yanaş­madılar. Onların bu çekingenliği Peygamber'e ulaşınca, hemen hut­beye çıkıp Allah'a hamdetti, sonra:

— "Birtakım cemâatlere ne oluyor ki, benim yapmış olduğum işten çekiniyorlar? Allah'ayemîn ederim, ben Allah'ı onların en bileniyimdir ve Allah'a saygısı en şiddetli olanlarıyımdır" buyurdu.

127-.......Ebû Saîd el-Hudrî (R.A): Peygamber (S.A.V.) haya yönün­den kendi köşesinde oturan bakir kızdan daha çok utangaç idi. İste­mediği birşeyi gördüğü zaman biz O'nu yüzünden tanır, anlardık, demiştir.

Admin
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Seçme Hadis-i Şerifler   Seçme Hadis-i Şerifler Icon_minitimeSalı 10 Haz. 2008, 7:50 am

Paylaşım için teşekkürler..
eline saglik
http://dostvepaylasim.benimforum.org
Vefakar
HIZLI ÜYE
HIZLI ÜYE
Vefakar

MesajKonu: Geri: Seçme Hadis-i Şerifler   Seçme Hadis-i Şerifler Icon_minitimePaz 13 Tem. 2008, 2:52 am

DİLİN AFETLERİ
5872 - Ebu Sa'idi'l-Hudri radıyallahu anh, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan anlatıyor:

"Ademoğlu sabaha erdimi, bütün azaları, dile temenna edip: "Bizim hakkımızda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikâmette oluruz, sen sapıtırsan biz de sapıtırız!" derler."

Tirmizi, Zühd 61, (2409).

5873 - Süfyan İbnu Abdillah radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü dedim, uyacağım bir amel tavsiye et bana!" şu cevabı verdi:

"Rabbim Allah'tır de, sonra doğru ol!"

"Ey Allah'ın Resûlü dedim tekrar. Benim hakkımda en çok korktuğunuz şey nedir?" Eliyle dilini tutup sonra: "İşte şu!" buyurdu."

Tirmizi Zühd 61, (2412).

5874 - Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır koşuşsun ya da sussun."

Tirmizi, Kıyamet 51, (2502).

Tirmizi'nin İbnu Ömer radıyallahu anh'tan yaptığı diğer bir rivayette Resûlullah: "Kim susarsa kurtulur" buyurmuştur.

5875 - Ali İbnu'l-Huseyn, Ebu Hureyre radıyallahu anh'tan naklediyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kişinin mâlâyâni şeyleri terki İslâm'ının güzelliğinden ileri gelir."

Tirmizi, Zühd 11, (2318, 2319); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 3. (2, 903).

Seçme Hadis-i Şerifler
1 sayfadaki 1 sayfası